Anasayfa / Genel / Fotoğraf / Fotoğraf Nedir?

Fotoğraf Nedir?

Fotoğraf sözcüğü ilk kez İngiliz Sir John F. W. Herschel (1792-1871) tarafından 1840 yılında kullanılmıştır. Sir John, yakın arkadaşı olan İn­giliz bilim adamı William Henry Fox Talbotun (1800-1877) uyguladığı yeni yön­temle, yüzey üzerinde elde ettiği görüntüye fotoğraf adını vermiştir. Yunanca photos ‘ışık’ ve graphos ‘çizmek’ sözcüklerinden oluşan Photography İngilizce de fotoğraf karşılığı olarak kullanılır. Yani fotoğraf İngilizce bir sözcüktür, kökeni ise Yunanca’dır.

prag

            Fotoğraf makinesinin görevi görüntü oluşturmaktır. Fotoğrafın bulunuşuyla il­gili olarak iki temel tarihsel gelişme vardır. Birincisi, yüzey üzerinde hayali görün­tünün oluşturulması. İkincisi ise yüzey üzerinde gerçek görüntünün elde edilmesi­dir. İnsanoğlu tarihin ilk günlerinden beri yüzey üzerinde çeşitli görüntüler gör­müştür.

300px-Cam_01

Yansımalar ve gölgeler yüzey üzerinde ortaya çıkan bir tür resimdir. Bunlar yü­zey üzerinde kalıcı değildir, geçicidir yani hayalidir. Gözle görülür, ancak elle tutu­lamaz bu yönüyle gerçek değillerdir. Yansımaların ve gölgelerin ortaya çıkabilmesi için üç temel öğe gerekir: Nesne, yüzey ve belirleyici olarak ışık.

İnsanların karşılaştıkları yansımaların ve gölgeleri belirli bir yüzey üzerinde kalıcı duru­ma getirmeye uğraşmıştır. Bu çabalar iki temel doğrultuda gelişmiştir. İlki yüzey üzerinde ışık yoluyla elde edilen görüntülerin fizik bilimindeki gelişmeler ve optik kullanılarak nitelikli duruma getirilmesidir. İkincisi ise optik aracılığıyla el­de edilen görüntüleri kimyanın da yardımıyla yüzey üzerinde kalıcı hâle getiril­mesidir.

Benim için fotoğraf, bir zaman makinesi gibidir. Anlık zaman değişimleri ile sizi hayatınızın belirli kesimlerine götürür. Zamanın yanı sıra mekan değişimi içinde en kestirme yollardan biridir. Hangimiz bir fotoğraf karesine bakıpta o an orada olmayı istemedik ki. Fotoğrafların bir diğer özelliği de o anı olduğunda daha güzel,esrarengiz ve çekici kılması değil midir? Güzel ve kalıcı fotoğraf çekmek için bir çok teknik ve bileşen vardır.

Genel Olarak :

  • Olması gerektiği zamandan olması gerektiği yerde bulunulması
  • Güzel bir komposizyon
  • Analog/digital fotograf makinası
  • Deklanşöre basmak 🙂

Yukarıda saydıklarımın bulunması halinde güzel bir fotoğrafın oluşmaması için herhangi bir neden yoktur aslında.

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsunuz?
  • Başarılı (0)
  • İlginç (0)
  • Faydalı (0)
  • Sıkıcı (0)

Hakkında Murat KIRMIZIGÜL

- Gaziantep doğumlu - Bilgisayar Mühendisi - Yazılım Geliştirici-Proje Yöneticisi - Siyaset, Tarih, Sosyoloji, Fotoğrafçılık sever - Ayaz'ın babası :)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar işaretlenmişlerdir *

*

two × four =

Yukarı çık